KPMG a svoboda – 30 let spolu | Marwick.cz
Marwick.cz

KPMG a svoboda – 30 let spolu

Život 12.10.2020 Mojmír Hampl
KPMG a svoboda – 30 let spolu

Na podzim 1990 vznikla česká kancelář KPMG. O 90. letech i třech dekádách svobody píše Mojmír Hampl.

„Devadesátky“ (z nichž je i má titulní fotografie) jsou pro mě ikonická doba. Jako rodák ze Zlína – ano, právě tehdy městu mého mládí konečně vrátili jeho historický název a snad jednou provždy pohřbili ten deprimující Gottwaldov – jsem tu donedávna neprostupnou hranici na Západ poprvé překročil v Poštorné u Břeclavi. Vídeň byla sice o dost blíž než Praha, přesto má maminka nevěřila, že ji kdy v životě uvidí. A hned během té první cesty do rakouské a kdysi i naší metropole jsem pochopil, kolik jsme toho během komunistické totality nenávratně zničili, zruinovali a pokazili. A oč jsme přišli. Viděli to všichni. Dokonce i ti, kteří to dnes popírají a s nepochopitelným sentimentem vzhlížejí k časům před rokem 1989.

Takže „devadesátky“, to byla jednoduše úžasná doba nadšení. A nezlomného přesvědčení, že je potřeba s naší zemí něco dělat. Zatraceně rychle! A též všudypřítomné víry, že to dokážeme. Přestože lidé byli mnohem chudší než dnes, byli ochotni té cestě i mnohé obětovat, přijmout nejistotu a nepohodlí. Riskovat. A taky si utáhnout opasek a vyhrnout rukávy.

Po všudypřítomné devastaci a chudobě způsobené socialistickým kolektivním vlastnictvím téměř všeho nebylo těžké nás přesvědčit, že soukromý vlastník je veskrze lepší. Ano, bylo možné najednou vlastnit. Firmu, krámek a i bez družstva mít svůj byt! Svobodně se rozhodovat o vlastní vládě i vlastním osudu. Jet, kam člověka napadlo, a nepotřebovat na to schválení. Říct, co si člověk myslí, a nebát se kvůli tomu vězení. Vybrat si, co člověk chtěl, a nepotřebovat na to černý trh. Státní plán a centrálně absurdně stanovené ceny byly problém. Konkurence, trh a soukromé vlastnictví řešení. A hle, ono to i fungovalo! Ta naděje a víra, ta atmosféra byly opojné. V onom pravěku dokonce lidé chvíli chodili víc na politické meetingy než do divadel a politici byli opravdovými a uznávanými celebritami, jejichž slova všichni hltali a brali vážně. Kdeže jsou ty časy. Někdy se zdá, že jen desetina tehdejšího nadšení by uměla spravit devadesát procent dnešních problémů vznikajících z malomyslnosti a nevíry v zítřek.

A právě tehdy, v „devadesátkách“, také vznikla naše firma. Už je to tři dekády. Rostla a zvětšovala se s tím, jak sílila celá země. Provázela ji na té cestě. Kultivovala ji a byla sama kultivována. Občas se potila, ale hlavně sbírala vavříny. Měnila se, aby zůstávala stejná svou kulturou a vztahem k okolí. Kořeny máme pevně tam, kde jsou začátky toho všeho. Ať se Česku i KPMG další desítky let daří!

autor
Mojmír Hampl
Director

Paže tuž, vlasti služ!

Paže tuž, vlasti služ!

Když v roce 1862 Sokol vznikl, byl více vlasteneckým než tělocvičným spolkem. Novinář a historik Václav Drchal shrnuje vzestupy i pády nejznámější sportovní organizace v Česku i na Slovensku, která ke sportu a lásce k vlasti vede dodnes.

Nic dětem nedávejte. Jen svůj čas

Nic dětem nedávejte. Jen svůj čas

Jak nezkazit děti penězi a udělat z nich šťastné a úspěšné dospělé? Kouzelný recept má 3 P: pozornost, pohyb a poznání.

Sportovní nezmaři radí, jak porážet přibývající věk

Sportovní nezmaři radí, jak porážet přibývající věk

Jsem běžec. Běhám už 30 let a doufám, že dalších 30 let běhat budu. Jenže jak na to? Jak dosáhnout sportovní dlouhověkosti? Požádal jsem o radu ty nejpovolanější. Třeba inspirují i vás.

Byznys jako běh na dlouhou trať

Byznys jako běh na dlouhou trať

Rozhýbat usedlou velkou firmu. To je zadání, před kterým dnes stojí skoro každý board. Řada kancelářských krys si stejný úkol vytyčila i pro sebe. Zkušenosti z obou disciplín jsou přenositelné, píše „železná lady“ Eva Bláhová.

Hieroglyfy 21. století? :-o

Hieroglyfy 21. století? :-o

Tenista Andy Murray se v dubnu roku 2015 oženil se svou dlouholetou přítelkyní Kim Sears. Shrnutí svého svatebního dne poslal svým přátelům a fanouškům na sociální síti Twitter. Na tom by nebylo nic zvláštního, ostatně zahraniční celebrity i byznysmeni přes tuto platformu komunikují zcela běžně, Murray ale pro svoje oznámení zvolil zprávu složenou pouze z obrázků – emojis.
Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Prožili jsme den na sále se špičkovým kardiologem Josefem Veselkou.

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Plastové karty, bankovky i jazyk. Různé podoby peněz a to, jak ovlivňují nákupní chování, zkoumá Zuzana Válková.

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Data z globálních finančních institucí, závěry vědeckých studií či postřehy z filozofických pojednání jen vzácně postihnou detail, totiž způsob, jakým o svých penězích přemýšlíme v každodenních situacích. Pokud někteří odborníci hovoří o lidské „a-racionalitě“, aby našemu složitému rozhodování nepřipisovali nelichotivý nádech, skuteční lidé k financím přistupují se zásadami i smyslem pro humor.