Rozhýbat usedlou velkou firmu. To je zadání, před kterým dnes stojí skoro každý board. Řada kancelářských krys si stejný úkol vytyčila i pro sebe. Zkušenosti z obou disciplín jsou přenositelné, píše „železná lady“ Eva Bláhová.
Způsobů, jak se začít hýbat, je hodně. Pro řadu sportů ale potřebujete spoluhráče, vybavení nebo tělocvičnu. Není proto divu, že zaneprázdnění lidé volí nejsnazší cestu – nazují kecky a vyběhnou. I v přirozené aktivitě, jakou je běh, ale může sebevědomý manažer či manažerka udělat řadu chyb. Tady je sedm oblastí, na které se podle mé osobní zkušenosti vyplatí myslet.
Dlouhý horizont
Udržitelnost – trochu odtažitý pojem, který se díky ESG skloňuje čím dál častěji – má pro vytrvalostní aktivity obrovský význam. Nejefektivnější je totiž trénink dlouhodobý, který nepřerušují nedobrovolné vleklé pauzy. Nastavte si dlouhý horizont – ne týdny nebo měsíce, ale roky. Zlepšení přichází pomalu. K velkému výsledku vede dlouholetá příprava. Má to ale jednu výhodu – na rozdíl od jiných sportů se můžete na svůj vrchol třeba v maratonu dostat klidně až po padesátce.
Vstávat a cvičit
Jak nejlépe začít běhat? Začít cvičit. Pokud jste se naposledy pravidelně hýbali někdy kolem maturity, bude nejlepší zahájit běžeckou kariéru cvičením. Za dva tři měsíce pravidelného fyziotréninku s trenérem bude tělo mnohem připravenější. Předejdete populárnímu scénáři „začala jsem běhat, ale bolí mě z toho záda/kolena/paty, tak jsem radši přestala“. Až se rozběháte, rozhodně se cvičením nepřestávejte, pomáhá předcházet běžeckým zraněním a udrží vás fit.
Odpočinek
Dobře jíst, dobře spát – víme to všichni. S exekucí už je to horší. Pravidelné běhání poslouží jako spolehlivý barometr, který vám nedovolí spaní dlouhodobě zanedbávat. Ranní poradu na dvě kafe ještě zvládnete, kvalitní trénink už ne, rozhodně ne opakovaně. A pokud se o to budete pokoušet, tělo vám dříve či později vystaví účet.
Nepřepálit start
Skoro všechny světové výkony se běhají s rychlejší druhou polovinou. Tento přístup dobře poslouží na závodě i v tréninku, i když nemáte reprezentační ambice. Začínejte rozvážně a zvolna, na úplném začátku své běžecké cesty klidně chůzí, přidat můžete vždycky.
„Navnímat se“
Oblíbené korporátní slovo je zde namístě. Nezapomínejte, že nejlepším sporttesterem jste si vy sami. Soustřeďte se hlavně na svoje pocity, až pak koukejte na hodinky. Ty mohou pomoci držet rozumné tempo, ale neměly by být vaším bossem. V angličtině se trefně říká „don’t be married to your watch“. Data jsou fajn, ale důležitý je kontext. Automatizované předpovědi ohledně výkonu a regenerace berte s rezervou, nejvíc datových vstupů máte pořád vy sami. Stroječek na zápěstí totiž neví, kolik jste měli drinků na včerejším vánočním večírku nebo kolikrát za noc se vám vzbudilo dítě.
Nechte si poradit
Nastává čas přihřát si konzultantskou polívčičku. Svého kouče na kancelářské problémy máte, nebojte se oslovit profíka na běhání. Pomůže vám se strukturovanou přípravou, ať už jste v jakékoli kondici. Vašemu snažení dodá řád, a když budete jeho radám naslouchat, velmi pravděpodobně zabrání tomu, že to v začátečnickém nadšení s tréninkem přeženete. Je fajn oslovit někoho, kdo skutečně pochází ze sportovního prostředí a má odpovídající trenérské licence. Stát se obětí samozvaného kouče, kterými se internet jen hemží, by byla škoda.
Buďte požitkáři
Vaším cílem není jen snaha být nejlepší verzí sebe sama, chcete se také bavit. Nezapomeňte si proto celý proces užít a mít z pohybu především radost! Závěrem pro vás mám dobrou zprávu ze studie publikované v prestižním časopise The Lancet. Devadesát minut pohybové aktivity týdně snižuje riziko úmrtí o 14 % a prodlužuje délku života zhruba o tři roky. To je spousta času na běžecký trénink navíc.
Eva Bláhová
partnerka KPMG
Eva vede tým, který má na starosti rozvoj obchodních příležitostí v soukromém i veřejném sektoru. Ráda běhá, věnuje se skialpinismu, lezení a triatlonu.