Ještě jedny hranolky, ale domů jdu pěšky
Život 2.4.2025
Těžko bychom hledali oblast, ve které máme tolik dat jako v případě zdraví. Odborníci i laici nás neustále zásobují informacemi o dopadech nezdravého životního stylu. Než se ho ale odhodláme změnit, musíme si ujasnit, co přesně je tím strašákem myšleno. Vyhneme se tak pomyslné mlze, ve které se motivace často tříští o ostré skály s nápisy „Dědeček kouřil 30 cigaret denně a umřel ve spánku v devadesáti“ nebo „Vždyť už je to stejně jedno“.
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje nezdravý životní styl jako chování, které vede k výrazně zvýšené pravděpodobnosti řady závažných onemocnění (diabetes, obezita, vysoký krevní tlak, poruchy pohybového systému, onkologické choroby atd.).
Mezi problémové chování patří hlavně nedostatek pohybu a/nebo spánku, užívání návykových látek a způsob stravování, který není dostatečně různorodý nebo zahrnuje příliš vysokoenergetických potravin. Rizikem je i dlouhodobější vystavení zvýšené míře stresu.
„Výzkumy o změně životního stylu potvrzují, že negativní motivace je efektivní pouze málo a krátkodobě.“
Výzkumy o změně životního stylu a obzvlášť o snížení hmotnosti potvrzují, že negativní motivace je efektivní pouze málo a krátkodobě. Déletrvající vliv vykazuje motivace pozitivní. Toto poučení najdeme i ve výzkumech civilizačních chorob a jejich dopadu na lidský život.
Není zakázaných potravin
Ano, existuje určitá šance, že vysokého věku bez výrazných zdravotních komplikací dosáhneme i při nevhodném životním stylu. Stejně tak se karcinomy plic někdy vyskytnou i u aktivně sportujících nekuřáků. Pravděpodobnost obou zmíněných scénářů je ale nízká, proto se vyplatí žít zdravě.
Změna životního stylu není zbytečná ani v pokročilejším věku. A nikdy nemusí být extrémní. Prospěje i tehdy, když nebudeme každý den běhat dvě hodiny a jíst jen ledový salát s vařeným kuřetem. Ve zdravém stravování neexistuje zakázaná potravina, ale pouze její množství a četnost. Nevadí třeba ani hranolky či pivo, pokud si je dopřáváme jen občas a v kontextu jinak pestrého a vyváženého jídelníčku.
Příjem, výdej, příjem, výdej
Množství tělesného tuku ovlivňuje řada faktorů, genetikou počínaje a psychikou konče. Pro snazší pochopení si to můžeme zjednodušit na příjem a výdej. Pro omezení tuku v těle musíte snížit energetický příjem a naopak zvýšit výdej, který podpoříte vhodnou fyzickou aktivitou.
„Když máme zdraví pevně ve svých rukou, jsme opravdovými vládci svých životů.“
Pouze pohybem se však zhubnout prakticky nedá. Kilogram tukové tkáně totiž skrývá přibližně 32 340 kJ energie, přičemž 80kilogramový jedinec při běhu na 10 km spálí jen okolo 800 kJ energie. Pohyb ale samozřejmě neslouží jen k redukci váhy, plní i další blahodárné funkce pro tělo i mysl.
Zdraví jako investice s nulovým rizikem
Řečeno ekonomickým jazykem: investice do zdraví je jedinou investicí s nulovým rizikem. Řečeno filozofickým jazykem: teprve když máme zdraví pevně ve svých rukou, jsme opravdovými vládci svých životů. Nejtěžší je začít, ale jakmile se vám to povede, to nejhorší máte za sebou. A když vytrváte, odměnou bude nejen fyzické zdraví, ale objeví se i určitá stabilita, která provází zdravého jedince s dobrou fyzickou kondicí. Není to cesta lehká, ale je krásná.
Na závěr si vypůjčím sokolské heslo: „Tam se svět hne, kam se síla napře!“ Tak ať se vám dostává sil ke změně a na viděnou ještě dnes na cyklostezce, v bazénu nebo na stěně.
Vojtěch Kovařovic
fyzioterapeut a pedagog, FTVS UK