Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele
Právo 8.3.2021 Lukáš VincentJe v ČR patrný trend „sekundárních zaměstnání“?
U nás může tento trend nastartovat aktuální situace kolem koronaviru. Mnoho zaměstnanců skončilo ve svých stávajících zaměstnáních na tzv. překážkách, kdy jejich zaměstnavatel pro ně dočasně nemá po část nebo po celou pracovní dobu práci – například kvůli nucenému uzavření provozovny nebo snížení poptávky po zboží a službách. Tito zaměstnanci si tak hledají na přechodnou dobu jiný příjem a dá se čekat, že někteří u něj budou chtít zůstat i po návratu do primárního zaměstnání.
Co si musí zaměstnanec ošetřit se svým zaměstnavatelem v případě, že chce nějaký „vedlejšák“ provozovat?
Zákoník práce stanoví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti jejich zaměstnavatele, pouze s jeho předchozím písemným souhlasem. Pokud by se tedy předmět činnosti překrýval, je nezbytné požádat zaměstnavatele o svolení. Uvedené omezení se nevztahuje jen na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké činnosti.
Další nezbytnou záležitostí je, aby si zaměstnanec uměl vyčlenit na sekundární zaměstnání dostatek času. V tomto ohledu může pomoct aktuální iniciativa Evropské unie, která chce zaměstnancům zaručit právo se „odpojit“ (nebýt dostupný) mimo sjednanou pracovní dobu. To by alespoň teoreticky mohlo pomoct zejména „bílým límečkům“, kteří dnes často musí odpovídat na telefonáty či e-maily prakticky neustále, i v pozdních večerních hodinách nebo o víkendu.
Jaké jsou zákonné a daňové povinnosti pro někoho, kdo chce rozjet vlastní vedlejšák?
Pokud chce zaměstnanec rozjet vlastní podnikání, potřebuje zpravidla živnostenské oprávnění. Začne-li vykonávat samostatnou výdělečnou činnost pouze jako vedlejší při zaměstnání, nemusí v prvním roce podnikání platit zálohy na pojistné. Zároveň si ale musí začít sám podávat daňové přiznání, jelikož už to za něj nebude moci dělat zaměstnavatel.
Jaký zdroj informací lze doporučit pro základní zorientování?
V dnešní době lze najít většinu základních informací na internetu, například na portálech jako businessinfo.cz nebo podnikatel.cz. V případě složitějších otázek může spoustu starostí ušetřit včasná konzultace u advokáta nebo daňového poradce.