Rodinné firmy předat, či prodat? Napřed optimalizovat
Byznys 2.4.2025
Mnohé české rodinné podniky začaly díky svým úspěchům samy sebe přerůstat. Zároveň zestárla silná generace zakladatelů. Přibývá proto úvah o prodeji, předání či vstupu na burzu. Každá z těchto variant dopadne lépe, když se napřed formalizují a optimalizují vnitrofiremní procesy, finančním reportingem počínaje přes obchodní strategii a řízením IT konče.
„Zanedbaná formalizace může v očích investorů snížit hodnotu společnosti až o pětinu.“
Náš tým pro transformace malých a středních podniků odhaduje, že všechny interní procesy nemá plně profesionalizované až 75 procent rodinných firem. Do značné míry se tomu nelze divit. Logicky se dlouho soustředily na vlastní růst a dobývání trhu. V této fázi jakž takž stačilo, že detaily o chodu společnosti nosil v hlavě majitel, který byl často i šéfem. V pokročilejších fázích je ale potřeba formálnější přístup.
Dluhy v této oblasti totiž ohrožují byznysovou kontinuitu, když podnik přebere mladší generace, profesionální management nebo noví vlastníci. Vstupovat do firmy bez zpřehledněných a optimalizovaných vnitřních procesů je samozřejmě riskantnější. Zanedbaná formalizace tak může v očích investorů snížit hodnotu společnosti až o pětinu.
Dokážeme ve firmách klientů identifikovat slabiny už po dvou až třech týdnech spolupráce. Pak sami zajišťujeme optimalizaci a případně i digitalizaci. Obvykle začínáme finančními procesy, ale zdokonalujeme třeba i obchodní strategii či IT nebo skladové systémy. A samozřejmě radíme i při výběru profesionálního managementu, který můžeme už během zavádění změn rovnou zaškolovat.
Prohloubení finančního reportingu povede k tomu, že nové vedení bude rozhodovat co nejfundovaněji. Sofistikovanější reporty také zvýší rating u bank, což napomáhá k výhodnějším půjčkám. Detailnější a častější sběr a vyhodnocování dat mohou zároveň zlepšit finanční kondici firmy. Hlavně tím, že zviditelní problémy s platebním kalendářem, nákupním procesem nebo plánováním kapitálu.
„Detailnější a častější sběr a vyhodnocování dat mohou zlepšit finanční kondici firmy.“
Není nutné, ba ani žádoucí pokoušet se každý proces digitalizovat či automatizovat. Doporučujeme nicméně zvážit alespoň částečnou automatizaci zpracování účetnictví. Velký posun vpřed přinese i správně implementovaný ERP systém na řízení podnikových zdrojů.
Výběr nejvhodnějšího softwaru je ale lepší konzultovat. Už jen proto, že dodavatelé IT mají často tendenci tlačit firmu k ohýbání jejích procesů, aby je bylo možné napasovat na konkrétní software. Jenže IT nástroj má vždy sloužit byznysu, ne naopak.
Sečteno, podtrženo, mnohé rodinné firmy čeká nová životní etapa a k jejímu co nejhladšímu zvládnutí je dobré začít revizí dosavadního fungování. Dobře provedená formalizace a optimalizace nepřinese zbytečnou byrokratizaci a pouze mírné zefektivnění některých procesů. Přinese celkovou modernizaci a všestrannou profesionalizaci, tedy výraznou přidanou hodnotu, která pomůže pojistit pokračování prosperity, ať už bude firmu v budoucnu řídit kdokoliv.
Filip Sýkora
senior manažer, KPMG
fsykora@kpmg.cz